Instytut Zootechniki- Państwowy Instytut Badawczy

Liderem Konsorcjum jest Instytut Zootechniki- Państwowy Instytut Badawczy. Instytut należy do największych polskich instytutów naukowo-badawczych o zasięgu ogólnokrajowym. Podlega Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Utworzony został 31 maja 1950 roku – na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów. Program badawczy Instytutu, w ramach dotacji podmiotowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utrzymanie potencjału badawczego, obejmuje sześć obszarów tematycznych:

  • Genetyka i hodowla zwierząt gospodarskich,
  • Rozwój metod biotechnologii rozrodu samców i samic zwierząt gospodarskich,
  • Ochrona zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich metodami in situ i ex situ,
  • Cytogenetyka i genetyka molekularna zwierząt,
  • Żywienie zwierząt i paszoznawstwo,
  • Technologia, ekologia i ekonomika produkcji zwierzęcej.

W obrębie wymienionych obszarów tematycznych realizowane są zagadnienia o charakterze badań stosowanych, znajdujących bieżące praktyczne zastosowanie w produkcji zwierzęcej oraz  niosące postęp i perspektywiczne wykorzystanie i wdrożenie.

Tylko w ciągu ostatnich czterech lat Instytut był zaangażowany w samodzielną realizację i koordynację następujących, wybranych projektów: Wprowadzenie nowych wskaźników jakości i tekstury mięsa do oceny wartości użytkowej i hodowlanej trzody chlewnej (N R12 0059 10); Opracowanie optymalnej technologii chowu kur ras zachowawczych w warunkach zrównoważonego rozwoju rolnictwa (N R12 0083 10); Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji mleka i jego wyrobów o wysokich właściwościach bioaktywnych na fermie krów żywionych w oparciu o regionalną wielkopolską bazę paszową (6 ZR9 2009 C/07177); Opracowanie i wdrożenie mat grzewczych dla potrzeb poprawy dobrostanu i komfortu termicznego zwierząt gospodarskich (N R12 0170 10); Opracowanie optymalnej technologii chowu kur ras zachowawczych w warunkach zrównoważonego rozwoju rolnictwa Predykcja wartości użytkowej świń w oparciu o pomiary przyżyciowe przy wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych (N N311 082240); Cytogenetyczna analiza mieszańców lisa polarnego (Alopex logopus) i lisa pospolitego (Vulpes vulpes) ze szczególnym uwzględnieniem rearanżacji chromosomowych oraz chromosomów B w komórkach somatycznych oraz w kompleksach synaptonemalnych (N N311 542540); Produkcja i zastosowanie prolaktyny do poprawy zdrowotności oraz przyrostów masy ciała prosiąt (N R12 0057 10); Wykorzystanie kateterów z polikaprolaktonu do laparoskopowego przenoszenia świeżych lub kriokonserwowanych zarodków świni (N N302 632140). Wartość powyższych projektów przekracza kwotę 6,1 mln zł, co wraz zauważalną interdyscyplinarnością dowodzi, iż Instytut posiada potencjał organizacyjny i finansowy, pozwalający na efektywne zarządzanie i prowadzenie dużych projektów badawczych.

Instytut na podstawie umów, był również wykonawcą w wielu projektach nastawionych stricte na komercjalizację i implementację w praktyce, m.in. takich jak: „Hodowla świń transgenicznych pozbawionych epitopu 1,3 alpha GAL oraz świń dal, których możliwe byłoby uzyskanie zastawek serca o zdefiniowanych rozmiarach”; „Ocena fenotypowa wyizolowanych i zróżnicowanych komórek mesenchymalnych – badania molekularne qPCR i WB – MMP2, TIMP, TAZ, MEF2A, aktyna kontrola+ cytometryczna ocena cyklu komórkowe”; „Przedkliniczna ocena transgenicznych bioprotez zastawek serca w układzie heterologicznym świnia-owca” – zadania realizowane w ramach projektu rozwojowego koordynowanego przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii pt. Transgeniczne bioprotezy zastawek serca tworzone w oparciu o techniki inżynierii tkankowej” (N R13 0075 06) oraz „Wpływ systemu utrzymania kur nieśnych i kurcząt brojlerów, opartego o zielone wybiegi na kształtowanie się jakości mięsa i jaj. Podzadanie 4.3 w ramach projektu „Biożywność innowacyjne, funkcjonalne produkty pochodzenia zwierzęcego” POIG.01.01.02-14-090/09-00 Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Instytut tylko w 2014 roku zdążył uzyskać 6 patentów (na podstawie zgłoszeń nr: P.386147; P.389495; P.391452; P.386148; P. 395486 oraz P.395973), dokonać kolejnego zgłoszenia (nr: P.408229) oraz uzyskać prawo ochronne na wspólnotowy znak towarowy słowno-graficzny pt. „gęś white kołuda” (nr: 012657318), a także zgłosić tenże znak celem ochrony przez Światową Organizację Własności Intelektualnej.

W Instytucie jest zatrudnionych 123 pracowników uczestniczących w pracach badawczo rozwojowych, w tym 82 pracowników naukowych oraz 41 pracowników inżynieryjno-technicznych. Działalność polegająca na prowadzeniu badań i naukowych i prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów, jest od trzech lat wsparciem dotychczasowej działalności Instytutu w zakresie kształcenia i rozwoju kadr w ramach Studium Doktoranckiego.

W skład podmiotowy Instytutu wchodzą także 2 Zakłady Doświadczalne (Pawłowice i Kołuda Wielka), gwarantujące możliwość przeprowadzania badań i doświadczeń w warunkach operacyjnych, przy udziale dodatkowych 4 pracowników naukowych, 10 inżynieryjno-technicznych oraz jednego pracownika obsługi, dedykowanych bezpośrednio wyłącznie do uczestnictwa w pracach badawczo-rozwojowych. Osiągnięcia IZ PIB, będące efektem podejmowanych przez jego pracowników przez ponad 50 lat prac naukowych, upowszechnieniowych i wdrożeniowych, potencjał finansowy i kadrowo-naukowy, a także silny mandat do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych ważnych w skali globalnej, objawiający się nadaniem Instytutowi Zootechniki z dniem 23 listopada 2006 roku statusu Państwowego Instytutu Badawczego spowodowały, iż w sposób naturalny Instytut stał się liderem zawiązanego Konsorcjum.

Lider konsorcjum dysponuje również znaczącym potencjałem w zakresie niezbędnej infrastruktury posiadając do dyspozycji zarówno Laboratorium Samodzielnej Pracowni Genomiki, jak również Laboratorium Działu Cytogenetyki i Genetyki Molekularnej Zwierząt, Centralne laboratorium, posiadające niezbędną do prowadzenia badań aparaturę i oprzyrządowanie.

Zdolność do koordynacji całym Projektem i pracą poszczególnych członków konsorcjum potwierdza również struktura organizacyjna Instytutu, która zawiera niezmiernie istotne z punktu efektywnego prowadzenia całego Projektu, wyodrębnione piony organizacyjne: Nauki, Zarządzania, Infrastruktury Badawczej oraz Jednostek z Udziałami PIB. Wyodrębnienie Instytutu i podległych mu Zakładów Doświadczalnych, zapewnia komplementarność i kompleksowość działań z zakresu projektowania i przeprowadzania prac B+R, nad których poprawnością merytoryczną i naukowym, a zatem poznawczym charakterem czuwa Rada Naukowa Instytutu Zootechniki PIB.

Ponadto, w trakcie realizacji projektu w ramach Instytutu funkcjonować będzie odrębna komórka odpowiedzialna m.in. za wszelkie kwestie związane z ochroną własności przemysłowej: identyfikację potencjału wynalazczego w  realizowanych zadaniach, składanie zgłoszeń patentowych, współpracą z rzecznikiem patentowym oraz zarządzanie wszelkimi kwestiami związanymi z uzyskaniem ochrony własności intelektualnej wypracowanej w ramach projektu.