Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Istotnym członkiem konsorcjum jest również Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Aktualnie Uniwersytet realizuje 117 projektów badawczych o prawidłowym ich przebiegu realizacji, w tym: 15 promotorskich, 80 własnych, 5 habilitacyjnych, 4 rozwojowe, 9 ogólnych, 5 z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Uniwersytet jest również aktywnym członkiem 3 Klastrów, w tym Klastra LifeSciense przy Jagiellońskim Centrum Innowacji (Uniwersytet Jagielloński), Klastra Energetycznego, Małopolskiego Klastra Technologii Informacyjnych. Przy Uniwersytecie działa od 2010 r. Centrum Transferu Technologii, którego pracownicy posiadają odpowiednie kompetencje w administrowaniu i zarządzaniu projektami naukowymi i w ramach projektu zapewnią jego administracyjną obsługę.

Działalność naukowa Uczelni prowadzona jest w 62 katedrach, tworzących 7 wydziałów: Rolniczo-Ekonomiczny – 10 katedr, Leśny- 11 katedr, Hodowli i Biologii Zwierząt – 10 katedr, Inżynierii  Środowiska i Geodezji – 10 katedr, Ogrodniczy – 9 katedr, Inżynierii Produkcji i Energetyki – 2 katedry, Technologii Żywności – 10 katedr, Jednostka Międzywydziałowa Biotechnologia, Architektura Krajobrazu oraz Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR.

Badania naukowe prowadzone przez UR obejmują obszar naukowo-badawczy, mieszczący się w 13 dyscyplinach naukowych: architektura i urbanistyka,  kształtowanie środowiska, biotechnologia, nauki weterynaryjne, ogrodnictwo, rybactwo, zootechnika, agronomia, technika rolnicza, geodezja i kartografia,  inżynieria i ochrona środowiska, nauki leśne, technologia żywności i żywienia. Szeroki wachlarz tematyczny rozbudowywany jest corocznie o nowe obszary badawcze, w których prowadzone są interdyscyplinarne badania.

Głównym nurtem badań naukowych, w których Uczelnia posiada znaczące doświadczenie w realizacji projektów i ich i zarządzaniu są badania statutowe, projekty badawcze przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki. W przypadku badań stosowanych, UR w 2014 realizuje 64 indywidualne projekty. W podziale na poszczególne Wydziały wielkości te wyglądały następująco:

  • Wydział Rolniczo-Ekonomiczny: 10 projektów
  • Wydział Leśny: 12 projektów
  • Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt: 11 projektów
  • Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji: 3 projekty
  • Wydział Ogrodniczy: 10 projektów
  • Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki: 4 projekty
  • Wydział Technologii Żywności: 16 projektów

Tylko w okresie od 1.01.2013 do 31.12.2013 r z funduszy przyznanych na działalność naukowo-badawcza realizowano 297 tematów badawczych na łączną kwotę 15 899 427,00 zł.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu na Uczelni stworzono czytelne procedury dotyczące zarządzania działaniami projektowymi i ich realizacją. Została wyodrębniona jednostka organizacyjna dedykowana koordynacji spraw związanych z planowaniem, organizacją i realizacją działalności.

W ostatnich latach indywidualni pracownicy uczelniani podwyższali kompetencje w zakresie zarządzania projektami badawczymi poprzez udział w szkoleniach, spotkaniach, studiach podyplomowych, seminariach tematycznych, warsztatach z zagranicznymi koordynatorami projektów badawczych, konferencjach.

Oprócz indywidualnych projektów prowadzonych przez naukowców, na Uczelni realizowany jest szereg dodatkowych inicjatyw prowadzonych przez rozbudowane w podziale na poszczególne katedry zespoły projektowe, w tym uczestnictwo  w znaczących programach polskich i (m.in.: Uniwersytet jest krajowym liderem w dziedzinie badań genetycznych roślin użytkowych, które prowadzi w konsorcjach z innymi jednostkami naukowymi oraz podmiotami gospodarczymi).

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie na koniec 2013 roku zatrudniał w ogółem 1363 osób w tym 748 pracowników naukowo-dydaktycznych. Wśród nich było:

  • 58 profesorów zwyczajnych,
  • 52 profesorów nadzwyczajnych (tytularnych),
  • 39 profesorów nadzwyczajnych UR (AR),
  • 105 adiunktów doktorów habilitowanych,
  • 439 doktorów.